Jön a jó idő, van kedved strandra jönni?” –kérdezte a LIGA Szakszervezetek Észak- alföldi regionális referense…, sokáig nem tűnődtem, elfogadtam a meghívást. Megfogalmazódott egy halvány gondolat „…mi lenne ha…” kezdettel, de hamar el kellett hessegetnem ezt a futó gondolatot, mert valójában egy munkavédelmi bejárást teszünk a helyszínen, az úszónadrágra nem lesz szükség … 

termalfurdo-berekfurdo.JPGAmit a Berekfürdői Gyógy- és Strandfürdő területén létesítményi szempontból tapasztaltam, tulajdonképpen nem lepett meg. Az idő „vasfoga” kikezdte nemcsak az épületeket, a kiszolgáló létesítményeket, hanem a medencéket, a gyógykezelési helyiségeket is stb… Igazán nem szándékozom untatni a Kedves Olvasót lehullott vakolattal, csempékkel, hiányzó csatornafedelekkel, töredezett betonkoszorúkkal, stb… Valószínű, hogy néhány kivételtől eltekintve máshol sem jobb a helyzet, egyszóval általános a fürdő képe. A delegációnk kísérésével megbízott munkavállaló élénk magyarázatba kezdett a termálvíz ama nem kívánatos tulajdonságáról, miszerint nincs olyan csemperagasztó, amely ellent tudna állni a termálvíz kémhatásának. Az indokokat elfogadjuk, végtére is számos egyéb közintézmény mettlachi burkolata is elenged egy idő után, pedig azt csak a levegő éri… vagy esetleg a kivitelező kispórolt valamit… no ez elő sem fordulhat Magyarországon!

Vannak a létesítményekkel problémák, de ahogy azt mondani szokták, a munkavállalói gárda tapasztalt és nem lép olyan helyre ahova nem tanácsos… csakhogy vannak ám fürdővendégek is a strandfürdő területén, akik viszont hajlamosak akár „szándékosan” is elbotlani, már ha van miben. Sajnos van…
Amiről viszont mindenképp érdemes lenne szót ejteni, az nem más, mint a munkáltató nem szándékos, de „akaratlan” információ-hiánya. Ismert a gyakorlat, a munkáltató időnként megbízza a munkavállalóinak egy részét olyan feladattal is, amit egyébként a „jó gazda” a ház körül is folyamatosan elvégez. Például legyen a gyommentesítés, vagy népszerűbb nevén a gazolás. Nem nagy ügy, a gyomot kell csak felismerni és le kell hajolni érte. Ennyi… csakhogy… Közismert, hogy a munkavállaló csak olyan munkával bízható meg, amelynek ellátására egészségileg alkalmas, rendelkezik az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges ismeretekkel, készséggel és jártassággal.

Ami a háztartásban különösebb előkészítettség nélkül elrendelhető a család bármelyik, alkalmasnak gondolt, tagja részére, a munkahelyen ez már nem olyan egyszerű.

Gondoljunk csak bele, történik egy baleset, legyen az szúrásos, vágásos kézsérülés egy törött üvegcserép, vagy egy agresszívabb, tüskésebb gyom miatt. A seb elfertőződhet, kialakulhatnak súlyosabb szövődmények is.
A balesetvizsgálat többféle origóból indulhat ekkor, de az egyik legalapvetőbb, hogy foglalkozás-egészségügyi szempontból alkalmas volt-e a munkavállaló? A vérnyomás problémákkal, egyensúlyzavarokkal küszködő munkavállalónál nem biztos, hogy javasolt a gyomlálás kézi verziója. Elszédülhet a dolgozó, és elestében másodlagos sérüléseket is elszenvedhet, pl.: a fejét beüti, eltörik az önkéntelenül maga elé tartott keze, csuklója, karja stb…

Aztán ki volt-e oktatva a munkavállaló a gyommentesítés kockázatairól, a váratlan, rendellenes helyzetek kezeléséből? A munkavédelmi hatóság ezt is nagyon komolyan vizsgálhatja, nem beszélve arról, hogy nem elég ezt bizonygatni, hanem kimutathatóan kell ennek a ténynek bizonyítottságot adni. Magyarul a dolgozók által aláírt oktatási naplót kell ekkor bemutatni, amelynek egyik tematikája éppen a gyommentesítés kockázataival foglalkozik. Apropó, kockázat. Csak félve hozakodhat elő a hatóság, hogy erre a munkafolyamatra éppen rendelkezik-e a munkáltató kockázatértékeléssel? A főbb tevékenységre bizonyára létezik a kérdéses dokumentum, de az alkalmanként sorra kerülő gyommentesítésre már talán nem biztos.

Következik az egyéni védőeszköz kérdése. Ilyenkor nem is a kérdésnek kellene következni, hanem magának a védőeszköznek. Érdeklődésünkre a kérdés, mégiscsak kérdés maradt. Nevezetesen nincs kiadva védőkesztyű azon munkavállalóknak, akik a gaz kézi irtására kaptak/-nak alkalmanként utasítást. A kéz védelme ugyanakkor nem kérdés, hogy elengedhetetlen, sőt más megoldás híján, csak a védőkesztyű jöhet szóba. A kereskedelemben kapható védőkesztyűk sokfélesége számos megoldást nyújt a mechanikai hatások elleni védelemre, csak meg kell találni a legalkalmasabbat. Munkabiztonsági szaktevékenység? Az bizony! Már hallani vélem lelki füleimmel, a külső vállalkozó védekezését, hogy ő erről nem hallott, mármint hogy a strand dolgozóinak egy része gyomlálni kénytelen. Információ híján pedig a strand munkavédelmi életébe nem építette be a gyommentesítésre vonatkozó munkabiztonsági előírásokat. A strand vezetősége nyilván azt mondja, hogy teljes körű munkavédelmi tevékenységet vár el a vállalkozótól, ahol park van, ott gaz is van, amit időnként ki kell húzkodni, kapálni. Úgyhogy a kör bezárult. A feladat adott, a munkavállalók kellően megfélemlítettek, ellenvélemény úgy sem jön, indulhat a gyommentesítés… Aki már „gazolt” puszta kézzel, annak tenyere, körme még hosszú ideig őrizte a munka nyomát. A hagyományos szappanos kézmosás ezen a problémán nem segít. Elvárható lehet ilyenkor, különösen azokban a munkakörökben, ahol a vendégekkel folyamatosan kell foglalkozni, törődni, hogy a dolgozó mindig legyen tiszta és jól ápolt? Védőkesztyű nélkül nehezen…

Tudom, hogy számos munkáltató a fentiek ellenére is úgy gondolja, hogy az egyébként otthon is rendszeresen végzett bármiféle tevékenységet ugyanolyan „rugalmassággal” adhatja ki a munkahelyeken is. Ebben téved a munkáltató, jobban mondva ebben is…


Somlai Szilárd

A bejegyzés trackback címe:

https://munkavedo.blog.hu/api/trackback/id/tr906299416

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása